Magnezijumska anoda - Istine i zablude

Blog

Poštovani, u pratećim tekstovima ćemo pokušati da Vam približimo teme koje se odnose na našu delatnost.

Newsletter

Prijavite se na newsletter

Ključne reči

Mg Anoda u bojlerima ima jedan jedini cilj - da smanji koroziju i produži radni vek bojlera.

Jasno je da unutrašnjost bojlera nije lako održavati i štititi od korozije, te je elektrohemijska katodna zaštita upotrebom tz. žrtvene Mg anode opravdan izbor u odnosu na druge metode zaštite, zbog svoje jednostavnosti i niske cene.


Kako Mg anoda smanjuje koroziju kazana?
                
Mg anoda ima više negativnog elektrohemijskog potencijala od ostalih materijala koji se štite unutar bojlera, te se oksidacija dešava na Mg anodi. Faktički, Mg anoda je ta koja svesno izložena oksidaciji i kao takva je žrtvovana. Anoda je ta koja oksidiše, koja se troši ali sa druge strane na taj način ostvarili smo željeni efekat i zaštitili od korozije površine unutar bojlera koji bi, bez anode, korodirale.



Logično je da se korozijom Mg anode ona potroši pa ju je neophodno promeniti, jer kada se anoda potroši, kazan i ostali elementi ostaju nezaštićeni pa se njihova korozija odvija mnogo brže, čime se skraćuje njihov radni vek. Koliko brzo će se anoda potrošiti zavisi od više faktora (lutajućih struja, Ph vrednosti vode, hemijskom sastavu vode...).

Po pravilima na 1m2 razvijene površine kazana, kojeg treba zaštititi od korozije, potrebno je staviti 200 gr. Mg (DIN4753). Ovako određena veličina Mg anode zadovoljava uslove zaštite od korozije unutrašnjosti bojlera u trajanju dve godine, nakon čega je potrebno izvršiti kontrolu i eventualnu zamenu Mg anode.


Imajući u vidu da Mg anoda produžava radni vek emajliranih kazana u bojlerima, postavlja se pitanje zašto Mg anodu nalazimo i u bojlerima sa prohromskim kazanima, kada je prohrom materijal koji ne može korodirati? Odgovor je sledeći: U bojlerima sa prohromskim kazanima povećane su lutajuće struje koje se javljaju usled različitih materijala. U ovom slučaju Mg anoda prevashodno štiti grejač, flanšnu, zaštitni deo termostata, kao i mesta u prohromskom čeliku ukoliko ima grešaka u materijalu tj. u kristalnoj  rešetki prohroma, posebno na mestu vara.


Zablude

Najčešće zablude u vezi delovanja Mg anode jesu da se magnezijumska anoda "troši" jer molekuli Mg se lepe na zidove kazana i na taj način "zakrpe" sva oštećenja kazana nastala od korozije.

Postoji još jedno pogrešno mišljenje u vezi anoda, možda i najzastupljenije od svih, a to je da anoda da štiti bojler od kamenca, što je većina trgovaca prihvatili kao „dobru“  marketinšku priču verovatno usled nedostataka pravih saznanja o anodama.

Ovakvo mišljenje smo čak našli na nekoliko zvaničnih sajtova proizvođača bojlera, što je definitivno pogrešno.

Za one koji žele i više da znaju o Mg anodama

Mg anode se najčešće prave od legure magnezijuma i to  AZ63 (livene anode) i AZ31 (extrudirane anode). Kvalitet definiše standard EN1238
AZ63, anode koje su najviše zastupljene kod nas u Srbiji sadrze pored Mg (oko 90%); 6% Al; 3% Zn ali i ostalih hemijskih elemenata u manjem broju kao što su: Cu, Fe, Mg, Si, Ca, Ni, Be.
Anoda se sastoji od umetka - nosaca anode, koji je zaliven u anodi i služi da se anoda pričvrsti unutar bojlera. Ti umeci izrađeni su od čelika i pocinkovani su. Način pričvršćivanja i tip anode zavisi od samih proizvođača bojlera i  njihovih konstrukcijskih rešenja. Mogu biti različitog prečnika i različite dužine.

 

Meni
Pozovite nas
Maloprodaja:021410699Veleprodaja:021419999