Kapanje vode iz sigurnosnog ventila je normalna pojava

Blog

Poštovani, u pratećim tekstovima ćemo pokušati da Vam približimo teme koje se odnose na našu delatnost.

Newsletter

Prijavite se na newsletter

Ključne reči

KAPANJE VODE IZ SIGURNOSNOG VENTILA JE NORMALNA POJAVA

Kapanje vode iz sigurnosnog ventila električnog bojlera prilikom zagrevanja smatra se normalnom pojavom, bez obzira na proizvođača ventila i bojlera. Koliko god ta pojava bila neprikladna, krajnji korisnik mora računati na mogućnosti pojave manjeg ili većeg intenziteta kapanja vode iz sigurnosnog ventila bojlera u zavisnosti od načina priključenja i korišćenja bojlera. U narednom tekstu objasnićemo ovu tvrdnju.


Osnovna funkcija sigurnosnog ventila jeste da spreči da se u kazanu akumulacionog bojlera pojavi visok pritisak vode koji može trajno da ošteti kazan. Usled visokog pritiska vode u kazanu, može doći i do eksplozije, što može ugroziti i živote korisnika bojlera.  Sigurnosni ventil ima još jednu funkciju: da prilikom nestanka vode u vodovodnoj mreži spreči oticanje vode iz kazana i na taj način onemogućava da grejač bojlera radi na suvo, jer bi takav rad prouzrokovao pregorevanje grejača.

Princip rada sigurnosnog ventila:  Sigurnosni ventil je veoma jednostavan mehanički proizvod čiji se rad zasniva na sabijanju opruga.
Unutar sigurnosnog ventila nalaze se tri spiralne opruge različito dimenzionisane (različite tvrdoće) i svaka od njih ima određenu ulogu u ventilu. Svaka od ove tri opruge gura određenom silom po jedan dihtung koji zatvara određeni prolaz na ventilu i nastoji da prolaz bude zatvoren.
Sa druge strane, voda u bojleru vrši kontra pritisak na svaki dihtung pojedinačno i kada pritisak vode nadjača pritisak opruge, opruga se sabija i otvara se prolaz vode kroz koji tada kreće da prolazi voda u predviđenom pravcu. Tri opruge se ponašaju kao tri ventila dozvoljavajući ili ne dozvoljavajući kretanje vode (u tri pravca).

 
Opruga 1.
Kada voda iz vodovodne mreže treba da uđe u bojler, pritisak vode iz vodovodne mreže vrši pritisak na dihtung i preko njega se sabija Opruga broj 1. (vidi sliku) prema gore. Dihtung otvara "prolaz" i voda nesmetano ulazi u bojler. Kada se bojler napuni vodom, pritisak vode u bojleru i u vodovodnoj mreži će se izjednačiti te će se Opruga 1. vratiti u prvobitan položaj. Izborom odgovarajuće tvrdoće opruge, postiže se da se bojler može puniti vodom ako je pritisak u vodovodnoj mreži veći za 0,2 bar (0,02MPa) nego u bojleru. Sa druge strane, u slučaju nestanka vode u vodovodnoj mreži, opruga gura dihtung (čak i pritisak vode pojačano drži dihtung zatvoren) i ne dozvoljava da voda iz kazana iscuri tj. da grejač ostane bez vode i da radi na suvo, jer bi u tom slučaju grejač pregoreo.
Dakle, funkcija ove opruge jeste da sačuva grejač od rada na suvo.

Opruga 2.
Na slici gore Opruga 2. se ne vidi jer je mala i nalazi se u osovini ventila ali objasnićemo čemu služi: Prilikom rada bojlera, voda u kazanu se zagreva. Zagrevanjem vode povećava se pritisak u kazanu. Ukoliko ne bismo kontrolisali povećanje ovog pritiska moglo bi da dođe do trajnih deformacija i oštećenja na kazanu ili na slavinama na koje je bojler priključen i ova opruga ima ulogu da to spreči.
Povećanje pritiska u kazanu sabija Oprugu 2. te se otvara dihtung koji povezuje kazan sa vodovodnom mrežom ali sa radom dihtunga u suprotnom smeru od gore opisane Opruge 1.  Da bi se opruga sabila neophodan je pritisak od 0.15MPa (1.5bar).

Objasnićemo to na konkretnom primeru:
Pretpostavimo da je pritisak u vodovodnoj mreži na koju priključujemo bojler 2.5 bar. Opruga 1. će dozvoliti da voda uđe u bojler i da se bojler napuni sa vodom. Nakon toga i pritisak u bojleru će biti 2.5 bar. S obzirom da će sa obe strane Opruge 1. biti isti pritisak opruga će se opustiti i dihtung koji gura Opruga 1. će biti zatvoren. Kada uključimo bojler, voda počinje da se zagreva i pri tome da se širi. Koliko je to širenje najbolje govori podatak da 80 l hladne vode prilikom zagrevanja na 85°C nastoji da poveća zapreminu za 2.6 l. Nastojanjem vode u kazanu, da poveća svoju zapreminu dolazi do povećanja pritisak vode u kazanu i u onom momentu kada je on veći za 1.5 bar nego sa druge strane opruge (sada vodovodne mreže) opruga će se otvoriti i voda će iz kazana bojlera da "izađe" iz kazana u vodovodnu mrežu. U našem primeru, uz početnu pretpostavku da je voda u vodovodnoj mreži 2.5 bar-a, to znači da će Opruga 2. otvoriti dihtung kada je pritisak u kazanu veći od 4 bara.
Tada će voda iz bojlera da se vrati u vodovodnu mrežu i rastereti kazan bojlera prekomernog pritiska. Vratiće se samo mala količina vode, dok ne dođe do izjednačivanja pritisaka jer će tada da se opruga opusti i ponovo dihtungom ne zatvori ovaj „prolaz“. U ovom slučaju se kaže da je vodovodna mreža izvršila kompenzaciju pritiska tj. povukla višak vode iz bojlera u mrežu.

Opruga 3.
Ako iz bilo kog razloga, ipak dođe do porasta pritiska vode u kazanu reaguje Opruga 3. koja otvara sigurnosni otvor kroz tz. pipu na ventilu i višak vode iz kazana ističe kroz ovaj otvor. To se dešava kada pritisak u kazanu poraste iznad 9.5 bara (Ovaj podatak se odnosi samo na ventile baždarene na 9.5 bar).

OSNOVNI RAZLOZI ZAŠTO VENTIL NE RADI KAKO TREBA:
Pravilnim dimenzionisanjem opruga postiže se da ventil otvara na pritiscima koje želimo.
Greške na ventilu gotovo da su nemoguće. Sa druge strane, imamo mnogobrojne primedbe korisnika bojlera. Za sve njih postoje objašnjenja:

Ventil previše uvrnut na priključnu cev bojlera – nestručno ugrađen ventil.

Prilikom montaže bojlera, sigurnosni ventil je previše uvrnut na priključnu cev - Cev je toliko uvrnuta u ventil da je pomerila unutrašnji mehanizam i naravno, ventil više nema funkciju za koju je predviđen. U praksi, dešava se da pojedini majstori prilikom montaže bojlera sigurnosni ventil uvrće dok se "ne stegne do kraja". Da bi ovo sprečili, proizvođači bojlera na priključnu cev bojlera urezuju navoj ograničene dužine.

4.5 navoja na cevi je sasvim dovoljno (čak i više nego dovoljno) da ostvari kvalitetnu vezu a ne predstavlja opasnost da se ventil ošteti. Ako je navoj previše narezan na cev, ostavlja se mogućnost da će "majstori snagatori" ventil da uvrću dok ga ne dotegnu a to znači da ga oštete.

Na cevi koja se uvrće u ventil ima previše kučine ili teflon trake.
Uvrtanjem ventila na tako pripremljen navoj, ventil gura višak kučine ili teflon trake i potisne ga unutar ventila. Takve nečistoće se zaglave između opruga i one više ne mogu da obavljaju svoju funkciju.

Nečistoće koje dođu kroz vodovodnu mrežu kao i kamenac koji se javlja u bojleru.
Ove nečistoće se zaglave ispod dihtunga pa ventil ostaje trajno otvoren. Takođe mogu da se zaglave u oprugama i na taj način opruge ne mogu da se sabiju. Iz ovog razloga proizvođači ventila preporučuju s vremena na vreme (bar jednom mesečno) otvaranje ventila, pokretanjem ručice ventila, da izađe malo vode kako bi se sprečilo da gumice ventila zapeknu a i da se pročiste nečistoće posebno u Opruzi 3. koja nema učestale aktivnost kao opruge 1. i 2.

Prevelik pritisak u vodovodnoj mreži.
Ventil tada obavlja svoju ulogu za koju je namenjen i to što ventil curi nije greška ventila. U takvim slučajevima neophodno je ugraditi reduktor pritiska.

NEKI OD NAČINA DA SMANJIMO KAPANJE VENTILA:
 
Smanjenje temperatura rada bojlera:
Podaci govore da zagrevanjem 80 litara hladna vode na 85°C uzrokuje širenje vode za 2.6 litara, dok ista količina vode zagrejane na 60°C se širi za 1.3 litre... dvostruko manje. Postavljanje temperature na maksimum može biti opravdano u izuzetnim uslovima, ali ne bi trebalo da se pretvori u uobičajni način korišćenja bojlera. Da ne spominjemo da visoka temperatura u bojleru uzrokuje povećano izdvajanje kamenca; veće gubitke električne energije...

Ugradnja ekspanzione posude 3-5 litara:
Pojedini proizvođači bojlera u svojoj tehničkoj dokumentaciji preporučuju ugradnju ekspanzionih posuda zapremine od 3 do 5 litara koje treba priključiti između sigurnosnog ventila i priključka na bojler.  Pritisak predpunjenja ekspanzione posude treba biti 0,2bar niži od ulaznog pritiska bojlera tj. pritiska u mreži. Ukoliko je taj pritisak neodgovarajuće podešen ekspanziona posuda neće izvršiti svoju funkciju.

Ugradnja regulatora pritiska vode
Proizvođači bojlera preporučuju ugradnju regulatora pritiska ukoliko je pritisak u vodovodnoj mreži veći od propisanog u tehničkoj dokumentaciji bojlera.  

Ventil povezati na kanalizacionu mrežu.
S obzirom da je sasvim normalno da sigurnosni ventil kaplje i curi,  kapljice vode se moraju sprovesti u drenažni otvor – kanalizaciju, montiranjem plastične cevčice na ispust sigurnosnog ventila.

REZIME:
Jedna od fizičkih osobina vode jeste da se širi sa povećanjem temperature, pri tome zadržava svojstvo nekompresibilnosti. Ako je dilatacija u konačnoj zapremini rezervoara, doći će do porasta pritiska. Ukoliko je taj pritisak veći od pritiska otvaranja sigurnosnog ventila, sigurnosni ventil će prokapati. Dakle, KAPANJE VODE IZ SIGURNOSNOG VENTILA JE NORMALNA POJAVA.

 

Meni
Pozovite nas
Maloprodaja:021410699Veleprodaja:021419999